ANTAL TIMI

ANTAL TIMI


énekes A bánffyhunyadi származású lány 2012-ben jelentkezett a magyarországi X-Faktor harmadik szériájába, ahol egészen a második helyig menetelt. S bár a versenyt nem nyerte meg, de az egyértelmű, hogy ő volt az X-Faktor legjobb énekesnője. Emellett évekig néptáncolt a Kalotaszeg Néptáncegyüttesben.

BÁLINT ARTHUR

BÁLINT ARTHUR


filmes Erdély egyik legjelentősebb filmese, munkájáért többször is megkapta a magyar operatőrök legrangosabb szakmai díját, az Aranyszemet. Többek között ő volt az operatőre a Csendországnak és a Moszny-nak, és szerepelt az Antigoné - avagy Erdélyben, filmet, együtt c. filmben. A Transindex is díjazta korábban: a Nem, nem, nem c. dokfilmjéért Kivi-díjat adtunk neki.


BÁNYAI KELEMEN BARNA

BÁNYAI KELEMEN BARNA


színész 2006 óta tagja a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának. A Bányavirágban nyújtott előadásáért az utóbbi időszak egyik legtöbbet díjazott színésze, 2012-ben többek között megkapta már a Pécsi Országos Színházi Találkozó legjobb férfialakítás díját is, és a Kaszás Attila-díjat is. Idén a Bányavakságban nyújtott alakításáért díjazták a POSZT-on, és idén először UNITER-díjra is jelölték.

BARABÁSI ALBERT LÁSZLÓ

BARABÁSI ALBERT LÁSZLÓ


kutató Az első székely, aki esélyes lehet Nobel-díjra. A csíkkarcfalvi tudós a hálózatkutatás egyik legnagyobb szaktekintélye, a Harvard és a Northeastern egyetemek tanára, a leghíresebb tudományos magazinokban jelentek meg publikációi, könyvei olyan gyakorisággal fordulnak elő az erdélyi értelmiségiek könyvespolcain, mint anno az István, a király bakelitje.


BARICZ GERGŐ

BARICZ GERGŐ


énekes Lehet, hogy nem ő volt a 2011-es X-Faktor legjobb hangja, de hogy a karaktere neki volt a legjobb, az nem vitás. A borzonti srác valami egészen különlegeset hozott a műsorba: úgy  tudott megfelelni a showbiz elvárásainak, hogy közben vállalható maradt.

BARTHA-CIUPE ERNŐ

BARTHA-CIUPE ERNŐ


képzőművész Óriási szénaszobrait a londoni nyári olimpiával egyidőben szervezett Kulturális Olimpián is kiállították a brit fővárosban, alkotásait 130 pályamű közül választotta ki a zsűri. 1997-ben a lovainak gyűjtött szénából kezdte el a híres szobrait megalkotni, amelyek vázán minden évben le kell cserélni az alapanyagot, a szénát. A Dalí-bajszú excentrikus művészt nem csak az elit ismeri: anno a Music Pub alapítójaként vonult be a köztudatba.


BERSZÁN ZSOLT

BERSZÁN ZSOLT


képzőművész Művészetének alapja a redukcionista festészeti gondolkodás. Az elmúlt években rendezett nagyobb önálló kiállításain (Brukenthal Múzeum, Nagyszeben 2008; UAD, Kolozsvár 2009; MODEM, Debrecen, 2010; ANAID ART Galéria, Bukarest, 2010) a fekete szín domináns használatával a világ négy alapszínre való felosztásának malevicsi gondolatához nyúlt vissza, melyen belül a fekete az anyagiságot, a végességet hivatott kifejezni. 

BIRÓ JÓZSEF

BIRÓ JÓZSEF


színész Színészmesterség tanár, szabadúszó színész. A közönség jelenleg leggyakrabban a Kolozsvári Állami Magyar Színházban láthatja, többek között a Ványa bácsiban vagy a Leonce és Lénában, de játszott Sepsiszentgyörgyön az Imposztorban és a Szatmárnémetiben a Boldogtalanokban. 2005-ben megkapta a Jászai Mari-díjat. Többször játszott már filmben is, legutóbb a Felméri Cecília Végtelen percek c. rövidfilmjében láthattuk.


BOCSÁRDI LÁSZLÓ

BOCSÁRDI LÁSZLÓ


rendező A sepsiszentgyörgyi színház Jászai Mari- és Uniter-díjas igazgatója a romániai és az összmagyar színházi élet egyik legfontosabb személyisége. Amikor 2010-ben megpróbálták eltávolítani igazgatói posztjáról, olyan neves színházi szakemberek álltak ki mellette, mint Töröcsik Mari, Alföldi Róbert és Victor Rebengiuc.

BOCSKOR BÍBORKA

BOCSKOR BÍBORKA


énekes Lazán szakított a Megasztáros múltjával, és jól tette. A Magashegyi Underground énekeseként nemcsak friss hangzást hozott, hanem az egyik legjobb magyar fesztiválzenekarrá emelte a projektet. Egyszerre van benne a hippi lázadó, a taoista bölcs, a kíváncsi kislány és az élet sötétségét is elfogadó nő – írja a hvg.hu. Tudtátok, hogy csíkszentmártoni?


BODOR ÁDÁM

BODOR ÁDÁM


író A Sinistra körzet kolozsvári származású írója megkapta már a Kossuth-díjat, a József Attila-díj, az Artisjus-díjat, sőt, még a Román Írószövetség prózadíját is. Művei megjelentek román, angol, német, francia, norvég, dán, olasz, lengyel, bolgár, szerb, horvát, szlovák, észt nyelven is. A Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.

BOGDÁN ZSOLT

BOGDÁN ZSOLT


színész Az erdélyi színházi szakma egyik legismertebb alakja, a kolozsvári színház legkarakteresebb színésze, Uniter-díjas és Magyarország Érdemes Művésze. Olyan emlékezetes és díjazott filmekben játszott, mint a Superman, Spiderman vagy Batman, az Iszka utazása, a Szülőföld, szex és egyéb kellemetlenségek vagy a Dallas Pashamende.


BÖJTE CSABA

BÖJTE CSABA


szerzetes Legújabban őszinte Facebook-bejegyzéseivel hívta fel magára a figyelmet, de a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítóját nem erről ismerjük. Alapítványa által több ezer árvának segített, jelenleg is több száz gyerek nevelkedik az általa alapított 25 gyerekotthonban. Munkásságáért a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével és az EP Európai Polgár Díjával tüntették ki.

BÖLÖNI LÁSZLÓ

BÖLÖNI LÁSZLÓ


sportoló/edző A leghíresebb erdélyi magyar focista. 1977 és 1988 között 108-szor szerepelt a román futballválogatottban, amelyben 25 gólt lőtt. 2000 és 2001 között 23-szor vezette a válogatottat szövetségi kapitányként. 1977-ben és 1983-ban is a legjobb romániai labdarúgónak választották. 1986-ban a Steauval BEK-et és európai szuperkupát is nyert. Napjaink egyik legnagyobb focistája, Cristiano Ronaldo az ő felfedezettje. 


CSÍKY BOLDIZSÁR

CSÍKY BOLDIZSÁR


zeneszerző Románia egyik legünnepeltebb és leghíresebb kortárs zeneszerzője, aki 2002-ben az Erkel Ferenc-díjat is megkapta. Marosvásárhelyen európai rangú életművet hozott létre. Zenekari művei közt Tinódi Lantos Sebestyén históriás énekeinek feldolgozása szerepelt; vokálszimfonikus műve, a Fáklyavivők, Veress Zoltán szövegére, Október c. kantátája pedig Bodor Pál versére készült. Klasszikus és kortárs költők verseit is megzenésítette.

CSOBOT ADÉL

CSOBOT ADÉL


énekes A hipsterek azért szeretik, mert már túl mainstream lehúzni: a nagykárolyi Csobot Adél a tavalyi magyar X-Faktor legnagyobb attrakciója, úgy, hogy közben a műsorban botladozott Zámbó Jimmy fia is. Adélnak percek alatt sikerült elérnie azt, amire a politikum is csak évek alatt volt képes: megosztani egy országot. Egy dolgot azonban nehéz kétségbe vonni: egyértelműen és magától értetődően a színpadra való.

 


DANCS ANNAMARI

DANCS ANNAMARI


énekes A sepsiszentgyörgyi énekesnő Erdély egyik legismertebb előadója. Koncertezett már Magyarország mellett Svédországban, az Egyesült Államokban, Hollandiában és Szlovákiában is. A könnyűzenei karrier mellett 2010-ben bemutatkozott a Budapesti Operettszínházban is, A csárdáskirálynőben, a következő évben a Miss Saigon c. musicalben már főszerepet kapott.

DARADICS KINGA

DARADICS KINGA


cégvezető A MOL Románia vezérigazgatója. A MOL-csoporton belül kezdte pályafutását 2003-ban, az üzemanyagkártya-üzletágát vezette. 2012-ben a romániai Forbes magazin egyetlen magyarként beválasztotta Románia 50 legbefolyásosabb nője közé, a 12. helyre sorolták a szakértői.


DEMÉNY PÉTER

DEMÉNY PÉTER


író Inkább író, mint újságíró, de publicisztikáit is gyakran olvashatjuk. Az utóbbi időben gyerekkötetekkel jelentkezett. Rendszeresen publikál a maszol.ro-n, az adevarul.ro-n és a Szabadságban is. A Látó szerkesztője, a Román Kulturális Intézet vezetőtanácsának a tagja.

DIMÉNY ÁRON

DIMÉNY ÁRON


színész A Kolozsvári Állami Magyar Színház színészéről egy román filmes portál azt írta régen, hogy francia nemzetiségű, és a magyarországi Nagyváradon született. Azóta már biztosan megismerték, hiszen olyan filmekben játszott, mint az Undeva la Palilula (2012), A vizsga (2011), a Europolis (2010), a Kalandorok (2008) vagy a Sorstalanság (2005). Színészmesterséget és improvizációt is oktat.


DRAGOMÁN GYÖRGY

DRAGOMÁN GYÖRGY


író A marosvásárhelyi származású író 15 évesen, 1988-ban települt ki Magyarországra, írni viszont már 13 évesen elkezdett. Második regénye, a 2005-ben megjelent A fehér király hozta meg számára a sikert. Lefordították németre, angolra, norvégre, finnre, hollandra, románra, horvátra, szerbre és szlovákra is. 2007-ben megkapta a József Attila-díjat, 2008-ban pedig a budapesti Román Kulturális Intézet Kultúra díját is.

ÉDER ENIKŐ

ÉDER ENIKŐ


színész A temesvári színésznő a Magyar Televízió Társulat c. szereposztó showműsorával vált ismertté. A zsűrit, amely az István, a király rockopera 25 éves jubileumi bemutatójára Sarolt szerepére választotta ki, nem énekhangjával, hanem színészi játékával győzte meg. De hangja is van: a Shake Kvartett temesvári zenekarban énekel.


ESZTÁNY ISTVÁN

ESZTÁNY ISTVÁN


dizájner Lehet, hogy nem hallottuk még a nevét, de a munkáit már biztosan láttuk. Esztányt a székely szoknya ihlette bővülő táskák tették sztárrá. Kollekciójával 2010-ben megnyerte a magyar formatervezési díj diák kategóriáját, illetve 2011-ben a Budapesti Design Hét részeként lezajlott hg.hu Design Awards termékdizájn kategóriájában is kitüntették. A Pinkdámának úgy nyilatkozott, nem szeretne megállni a táskáknál. 

FELMÉRI CECÍLIA

FELMÉRI CECÍLIA


filmrendező A fiatal filmes több fesztiváldíjat elnyert erotikus mesefilmjével, a Kakukkal, és a Mátyás, Mátys animációval. A Végtelen percek című rövidfilmjét többek a locarnói filmfesztivál versenyprogramjába is beválasztották. Legutóbb a TIFF-en díjazták, a Boldogságpasztilla című filmjéért. A Sapientia EMTE tanára.


FELMÉRI PÉTER

FELMÉRI PÉTER


humorista Végzettsége szerint informatikus, rajongói szerint nem normális. Egyedi beszédstílusának köszönhetően nincs szüksége poénokra: csak megszólal, és már jön is a röhögés. Szerencsére ehhez sajátos látásmód is társul,  amivel az Erdélyi Humorfesztivál után a Dumaszínházat és a Showder Klubot is meghódította. Három ufó című kötetével pedig bizonyította: mégsem kell megszólalnia a nevettetéshez.

FUNKORPORATION

FUNKORPORATION


zenész Még mindig rettenetesen fiatal együttes, viszont máris legalább kétszer végigturnézták Erdélyt, s aki már látta őket, az többé nem feledi. Horváth Hanna hangja maga a csoda, s tőle az együttes is az lesz. A skát, a reggae-t és a funky-t is ötvöző zenekar fellépett már a Félszigeten, megnyerték a Médiabefutó 2012. Ének-zene kategóriájának fődíját, illetve a TIMAF nagydíját is magukénak tudhatják.


GÁBOR LALI

GÁBOR LALI


celeb Egy nagyváradi gáborcigány családba született, de egy ideje már Kolozsváron él. Készült már róla és a főszereplésével film Bahrtalo! Jó szerencsét! címmel, de a Mátyás, Mátyás c. animációban is megelevenedik az alakja. Jelenleg egy reality show szereplője. Ötvösmunkáiból 2009-ben az Ecsetgyárban nyílt kiállítás, A cigány rezek ragyogása címmel. A Transindexen képregényben közöltük a kalandjait.

GUTTMANN SZABOLCS

GUTTMANN SZABOLCS


építész Szeben főépítészeként vált híressé, az ő munkássága alatt lett a város Európa Kulturális Fővárosa. Már 2010-ben megmondta, a kolozsvári magyar közösség akkor érezheti magát jól a felújított főtéren, ha a színpadon Kolozsvár összes lakosa előtt megmutathatja azokat az értékeket, amelyeket eddig csak pár száz férőhelyes termekben tudott megmutatni. Három KMN után azt mondhatjuk, igaza volt.


GYARMATI ZSOLT

GYARMATI ZSOLT


történész/művelődésszervező 2003 óta a Csíki Székely Múzeum igazgatója. Vezetésével a múzeum sikertörténetté vált, olyan jelentős kiállításokkal, mint a Munkácsy-képek Erdélyben (2007); A nagybányai művésztelep (2008); A tatárjárás (2009); Egyiptom művészete a fáraók korában (2009–2010). A Munkácsy-kiállítást nyolcszázezren nézték meg, amiért Kivi-díjat is kapott tőlünk.

GYÖRGY OTTILIA OTTIS

GYÖRGY OTTILIA OTTIS


blogger Ha vannak erdélyi gasztrobloggerek, akkor egyértelmű, hogy ő a legjobb köztük. Amellett, hogy kifejezően ír, látványos kajafotókat is készít az általa főzött/sütött ételekről. Az Ottis főz nevű blogját kifejezetten jóllakottan érdemes megnézni, különben a nyálunk el fog cseppenni. 


HATHÁZI ANDRÁS

HATHÁZI ANDRÁS


színész A Kolozsvári Állami Magyar Színház vezető színésze, a BTTE tanára, író, és május 17-én mutatták be első saját rendezését, a Móricz Zsigmond drámája alapján készült Nem élhetek muzsikaszó nélkült. Több filmben is szerepelt, a Marian Crişan rendezte Morgent Oscar-díjra is nevezte Románia. Ötszörös UNITER-jelölt, a Ványa bácsi címszerepéért, illetve idén a Hedda Gablerért meg is kapta.

HEVEDER ZENEKAR

HEVEDER ZENEKAR


zenész Az erdélyi táncházak legfontosabb zenekara 2002-ben alakult a Háromszék Táncegyüttes kísérőzenekaraként, 2009-ben adták ki az első lemezüket. A zenei nyelvük a falut kiszolgáló cigánymuzsikusok zenei anyanyelvéből fakad. Az erdélyi tánctáborok állandó résztvevői és oktatói, belföldi és külföldi fesztiválok meghívottjai. Kiadott lemezzel rendelkeznek. Jelenleg az Egyesült Államokban turnéznak.


HSC CSÍKSZEREDA

HSC CSÍKSZEREDA


sportklub A székely jégkorongcsapat nagyrészt saját nevelésű, helyi hokisaival játszik a MOL Ligában és a román jégkorongbajnokságban. Az 1929-ben alapított klub idén tavasszal pedig megszerezte a 15., zsinórban pedig a 7. román bajnoki címét. Kilencszer nyert román kupát, és a 2010-2011-es idényben a MOL Ligában is diadalmaskodott.

ILYÉS FERENC

ILYÉS FERENC


sportoló Székelyudvarhelyen született, 2000-ben igazolt a Pick Szeged csapatához, ahová egy veszprémi, egy német és egy lengyel kitérő után idén tavasszal ismét visszatért. A magyar válogatott tagja 2003 decemberétől, legjobb eredményei: olimpiai 4. hely (2004, 2012), világbajnoki 5. hely (2009). Klubcsapatával Magyar Kupát (2006, 2009), Magyar Bajnokságot (2007, 2008, 2009), KEK-et (2008) és EHF-kupát (2010) is nyert.


JAKAB-BENKE NÁNDOR

JAKAB-BENKE NÁNDOR


rendező, újságíró Legutóbb a románul, piros- sárga-kék fejpánttal kenyeret Székelyföldön, illetve magyarul, kokárdával Kolozsváron akciójával került a médiába, de legalább ennyire népszerű a székely nyelvlecke vagy a Lolek és Balek sorozata is. Nándikát és a videóit lehet szeretni vagy nem szeretni, az viszont vitathatatlan, hogy itt a helye a listán. Ja, és a filmes munkáját még meg sem említettük.

KÁDÁR ANNAMÁRIA

KÁDÁR ANNAMÁRIA


pszichológus Ha létezik erdélyi sztárpszichológus, akkor egyértelműen ő az. Dolgozott iskolapszichológusként, jelenleg egyetemi oktató, az Erdély FM Pszichotrillák című heti műsorának társszerkesztője, és csupa vidámság. A nagyközönség leginkább a Mesepszichológia című könyvéről ismeri.


KALLÓS ZOLTÁN

KALLÓS ZOLTÁN


kutató A Kossuth-díjas kolozsvári néprajzkutató, népzenegyűjtő az ifjúsági táncház mozgalom egyik megalapítója. A Mezőségen, Kalotaszegen, Moldvában és Gyimesben gyűjtötte a folklórnak úgyszólván minden műfaját, különösen az énekes és hangszeres zenét, a népszokásokat és a szokásköltészetet. Az 1992-ben létrehozott Kallós Zoltán Alapítvány gyerekeknek szóló tevékenységek szervezője és a moldvai csángók ügyének támogatója.

KÁLNOKY CSALÁD

KÁLNOKY CSALÁD


gróf A Kálnoky család az angol trónörökös rendszeres erdélyi vendéglátója, Vilmos és Katalin esküvőjének egyetlen romániai meghívottja. A XIII. Század óta jegyzett, régi székely család leszármazottja, Kálnoky Tibor Németországból tért vissza az erdővidéki Miklósvárra, hogy a család épített örökségét megőrizze. Nyugati jó hírünk (ha egyáltalán van ilyen) nagyban köszönhető a családnak.


KÁNYÁDI SÁNDOR

KÁNYÁDI SÁNDOR


költő A mai magyar költészet egyik legnagyobb alakja, számtalan díj és kitüntetés birtokosa, szinte fölöslegesnek érezzük a bemutatását. Műveit angol, észt, finn, francia, német, norvég, orosz, portugál, román és svéd nyelvekre is lefordították.

KESZEG ÁGNES

KESZEG ÁGNES


képzőművész 2006-ban végzett a kolozsvári Képzőművészeti- és Formatervezői Egyetem ruhatervező szakán. Divatillusztrációkat készít a romániai Elle, a Psychologies és a magyarországi InStyle számára. Könyveket is illusztrál, többek között ő készítette Szilágyi Domokos: Lám, egymást érik a csodák, Balázs Imre József Hanna-hinta és Blanka birodalma című verseskötetének rajzait.


KESZEG VILMOS

KESZEG VILMOS


kutató A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének tanára, vezetője, de tanított már Debrecenben, Miskolcon, Bukarestben, Pécsen és Budapesten is. Kutatási területe kortárs mitológiák, narratológia, biografikus beszédmód és populáris írásbeliség. Tudományos kutatásaiért többek között megkapta az MTA Arany János-díját és a BBTE Tudományos Kiválóság díját.

KÉZDI IMOLA

KÉZDI IMOLA


színész A kétszeres UNITER-díjas, Jászai Mari díjas  színésznő 2002 óta tagja a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának, ahol olyan jelentős szerepeket játszott, mint a Woyzeckben Marie, a Ványa bácsiban Jelena vagy a Suttogások és sikolyokban Mária, illetve a Hedda Gabler címszerepe. 2012-ben a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével is kitüntették. Sergiu Nicolaescu Orient Expresszében és a Război în bucătărie című filmben is játszott.


KISS-BUDAI TIBOR

KISS-BUDAI TIBOR


szakács A kolozsvári mesterszakács több gasztronómia rekordot is megának tudhat: például 1700 személy számára sikerült tálalnia a stifado nevű, hagyományos görög ételkülönlegességet, de például a csirkesütési világrekordot is magáénak tudhatja. A szakácsmesterség nála családi örökség, felmenői a Bánffy család szakácsaiként tevékenykedtek.

KÖNCZEY ELEMÉR

KÖNCZEY ELEMÉR


képzőművész A közönség leginkább a Krónikában megjelenő karikatúráiról ismerheti. Több mint 3000 rajza látott napvilágot számos erdélyi kiadványban, két kötete és több kiállítása is volt már. Tervezett könyvborítókat, ő készítette  a Krónika, Korunk, Napsugár és Szivárvány laptervét, illetve a Kolozsvári Magyar Napok, az Erdély TV, a Communitas és a Félsziget arculatterveit.


KÓNYA-ÜTŐ BENCE

KÓNYA-ÜTŐ BENCE


művész A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatának tagja, de butaság lenne ennyire redukálni a munkásságát. Az erdélyi alternatív szórakoztatás központi figurája, lásd Tein, wUnderPlatz/wUnderCafé, pulzArt kortárs összművészeti fesztivál. Emellett küb_beat néven ismert DJ, sőt a színház művészeiből létrejött Tesztoszteron Zenei Alakulat zenésze is. Egy trendi figura, aki már átlépett a 21. századba.

KOSZORÚS KRISZTINA

KOSZORÚS KRISZTINA


énekes Az egyik kedvenc hangunk. Indult már a Médiabefutón, de valószínűbb, hogy a Megasztárból ismerjük. Megjárta már a Vocea Românieit is, ahol szebb élményekkel gazdagodott, mint a magyarországi tehetségkutatóban. Szinte biztos, hogy hallottuk vagy láttuk már fellépni, többször volt a Félszigeten, de rendszeres fellépő az erdélyi kocsmák, kávézók színpadán is.


KOVÁCS ANDRÁS FERENC

KOVÁCS ANDRÁS FERENC


költő A negyedik Forrás-nemzedék vezéralakja, az egyik legtöbbet elemzett, legnagyobb hatású kortárs magyar költő. A marosvásárhelyi Látó szépirodalmi lap főszerkesztője. József Attila- és Kossuth-díjas, a Magyar Köztársaság Babérkoszorújával is kitüntették. A versek esszéket és irodalmi tanulmányokat ír, illetve románból és franciából fordít. Ja, és ő Jack Cole.

LAKATOS RÓBERT

LAKATOS RÓBERT


filmrendező A Bahrtalo! Jó szerencsét!, a KVSC - 100 év adrenalin, a Moszny, a Csendország című filmek rendezője. A Csendország című dokumentumfilmje több magyarországi és nemzetközi fesztiválon nyert rangos elismeréseket, Gen(i)us Diabolis – Ördögtérgye című kisjátékfilmjével pedig elnyerte a 35. Magyar Filmszemle (2004) kisjátékfilmes fődíját.


LÁNG ZSOLT

LÁNG ZSOLT


író 1990-től a Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztője. Első kötete, a Fuccsregény (novellák) 1989-ben jelent meg. A közönség leginkább a Bestiárium Transylvaniae regényeiről ismerheti. 2003 áprilisától a Transindex Holt Költője.

LÁSZLÓ CSABA

LÁSZLÓ CSABA


edző Udvarhelyi származású labdarúgóedző. Lothar Matthaus mellett a magyar válogatott másodedzője volt. Vezető edzőként dolgozott a Ferencvárosnál, Skóciában és Belgiumban, vezette az ugandai válogatottat, jelenleg Litvánia szövetségi kapitánya.


LÁSZLÓ NOÉMI

LÁSZLÓ NOÉMI


költő Az Erdélyi Magyar Írók Ligájának jelenlegi elnöke ha nem ír, akkor szinkoronfordít vagy műfordít.  Eddig öt verseskötete jelent meg, ezen kívül antológiákban, illetve erdélyi és magyarországi folyóiratokban közöl. 2010-ben József Attila-díjat kapott.

MASZKURA

MASZKURA


énekes Volt egyszer egy vásárhelyi rapper, akit Háborgató Maszkurának hívtak, aki fogta a batyuját, és eltűnt a nagyvilágban. Aztán egyszercsak megjelent Magyaroszágon a Maszkura és a Tücsökraj, a rapper pedig már nem rappelt, hanem egy jazzes-funkys indie-pop formációban énekelt. Emellett a Goulasch Exoticában tangóharmonikázik.


MÁTÉ ANGI

MÁTÉ ANGI


író A 2009-ben megjelent Mamó c. regénye hozta meg a sikert számára. Azóta már több meséje, mesekötete is (Volt egyszer egy, Ez egy susogó levél vagy Az emlékfoltozók) megjelent, de nem tartja magát meseírónak. Műveit olasz és francia nyelvre is lefordították.

MÁTÉFI ESZTER

MÁTÉFI ESZTER


sportoló, edző Mezőbándon született 1966-ban, 188-szoros román és magyar válogatott kézilabdázó. Olimpiai bronz és világbajnoki ezüstérmes. Két éven át a magyar válogatott szövetségi kapitánya volt.


MÁTRAY LÁSZLÓ

MÁTRAY LÁSZLÓ


színész A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház egyik vezető színésze, olyan jelentős előadásokban játszott, mint a Bánk bán, Yvonne, burgundi hercegnő, A velencei kalmár, A mizantróp. Eddig kétszer jelölték UNITER-díjra (2004, 2009). 2010-ben megkapta a Kaszás Attila-díjat. Több filmben is szerepelt már.

MIKLÓS EDIT

MIKLÓS EDIT


sportoló A csíkszeredai síző 2011 januárja óta versenyez magyar színekben. A 2012 januárjában St. Moritzban ő lett a magyar alpesi szakág első világkupa-pontszerzője. Legjobb világbajnoki helyezését még román színekben, 2009-ben a Val d'Isere vb-n érte el, Super G-ben és lesiklásban egyaránt 18. helyet szerzett. Magyar színekben az idei vb-n kombinációban szerzett 19. helye a legjobb.


MISSILE & GORANGA

MISSILE & GORANGA


zenész Sokáig nem voltak sztár-dj-ink, aztán ez Titusszal és Tamással, a két csíki sráccal megváltozott. Külön sem semmik, de amikor együtt lépnek a keverőhöz, akkor csúcsosodik az eklektika, jönnek a váratlan pillanatok (például Tamás MC-zni kezd), és megállás nélkül ugrál a tömeg.

NOVÁK EDE

NOVÁK EDE


sportoló A csíkszeredai kerékpáros a londoni paralimpián történelmet írt, megszerezte Románia első bajnoki címét, ráadásul úgy, hogy világcsúccsal került a pályakerékpáros üldözőverseny (C4-es kategória) döntőjébe. A bajnoki cím mellé egy paralimpiai ezüstöt is szerzett az országúti kerékpározás egyéni időfutamversenyében. A Tusnad Cycling Team létrehozása is az ő nevéhez fűződik.


OLÁH GYÁRFÁS

OLÁH GYÁRFÁS


divattervező Szakított az uncsi színskálával és öltöny-kiskosztüm kombinációval, amikor megtervezte a londoni olimpiára készülő román sportolók öltözetét. Nekünk a képzeletbeli utazó báróról, Rozalb de Muráról elnvezett label elszállt haute couture göncei a kedvenceink. Roisin Murphy is boldogan bújik kreációiba, amelyekhez a Sólyomkőtől  a vitézkötésen és a Duna-deltán át az éjfekete semmiig bármi inspirációs forrásként szolgálhat.

OPEN STAGE

OPEN STAGE


humorista Ki ne ismerné Arankát? Akkor sikerült több mint 6 milliós nézetséget összeszedniük a Youtube-on, amikor még gyerkecipőbnen járt nálunk a közösségi média. A jelenleg Lung László Zsoltból és Kozma Attilából álló paródia-együttes első CD-je 2007-ben jelent meg Székelylend címmel, majd 2009-ben jött a második, a Kettes Székelylend, míg 2011-ben a harmadik lemezük Lájkodalom címmel.


ORBÁN JÁNOS DÉNES

ORBÁN JÁNOS DÉNES


költő Elsősorban költő, bár az utóbbi időben már többet hallottunk róla úgy, mint a kolozsvári Bulgakov kávéház tulajdonosa, buliszervező vagy DJ OJD. A transzközép megalapítójáról ha máshonnan nem is, a Búbocska (Ördögregény) c. kötetének köszönhetően mindenki hallott. 2002-ben megkapta a József Attila-díjat.

OSVÁTH RICHÁRD

OSVÁTH RICHÁRD


sportoló A szatmárnémeti sportoló a londoni paralimpián magyar színekben versenyzett, mivel Romániában nem volt lehetősége a kerekesszékes vívásra. Az eredmény: bronzérem egyéni, A-kategóriájú tőrvívásban. A korábban sikeres vívónak egy térdsérülés miatt szakadt meg az ígéretes karrierje, másfél év kerekesszékes gyakorlás után indult Londonban. Közben világkupát és Eb-t is nyer.


PÁLFFY TIBOR

PÁLFFY TIBOR


színész Tökéletes példája, hogy diploma nélkül is lehet boldogulni. 1994-től tagja a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatának, de diplomát csak 2008-ban szerzett. Első filmszerepét 1998-ban a Kántor László rendezte Álombánya című film Imréjeként játssza. Ezt többek közt a Katalin Varga, a 100 feet és a Bibliotheque Pascal követte. Jászai Mari-díjat 2004-ben kapott.

PANEK KATI

PANEK KATI


színész A kolozsvári születésű művésznő gyerekként népdalénekléssel kezdte a pályáját, Magyarózdon nagyapját kísérve tanulta a mesterséget, gyakran szerepelt a kolozsvári magyar rádió népzenei műsorában. 1980 óta dolgozik a kolozsvári színháznál, amelynek egyik legünnepeltebb művésze. Játszott a Gianni Schicchiben, Az elveszett levélben, az Ibusárban és a A kopasz énekesnőben is.


PAPP SÁNDOR ZSIGMOND

PAPP SÁNDOR ZSIGMOND


író Első kötete, a 72-es blues 1995-ben jelent meg, a legutóbbi pedig 2011-ben Semmi kis életek címmel. Jelenleg Budapesten él. "Sikerült megfelelő távolságtartással, ugyanakkor letagadhatatlan otthonossággal újraalkotnia egy olyan életvilágot, amit egy régen disszidált romániai nem tudott volna ilyen hitelesen. Akik meg itt maradtak, öregen, koravénen vagy tejfelesszájúként, képtelenek voltak" – írta róla kritikusunk.

PÁSZKÁNY ÁRPÁD

PÁSZKÁNY ÁRPÁD


üzletember Az Erdély Roman Abramovicsaként emlegetett vállalkozó leginkább a CFR focicsapatának tulajdonosaként ismert. Amikor 2001-ben megvette a csapatot, az a harmadik ligában játszott, azóta háromszor szerzett bajnoki címet (2008, 2010, 2012) és háromszor szerepelt a BL-ben. Eddig durván 200 millió eurót költött a csapatra.


PÉTER HILDA

PÉTER HILDA


színész A Kolozsvári Állami Magyar Színház színésznőjét a Varga Katalin balladája c. filmből ismerheti leginkább a közönség, az ott nyújtott tökéletes és emlékezetes alakításáért egy csomó díjat söpört be. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban játszott Godot-ra várva című előadásért UNITER-díjat kapott 2005-ben. Tavaly egyébként a Mediafax hírügynökség az ország 32 legsikeresebb nője közé is beválasztotta.

POZSONY FERENC

POZSONY FERENC


kutató A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének tanára, de oktatói munkája mellett jelentős múzeumi és kiállítás-szervezői tevékenysége is. Fontosak a moldvai csángók életét, népművészetét bemutató kiállításai, de a néprajzos diákoknak leginkább az általa alapított zabolai tájházzal, s az ott megszervezett nyári táborokkal szerzett maradandó emlékeket. A Kriza János Néprajzi Társaság elnöke.


RAPPERT GÁBOR

RAPPERT GÁBOR


színész 1990-től 2011-ig a Szatmárnémeti Északi Színház magyar tagozatának volt tagja. Színészi munkája mellett szívesen vállalt médiaszereplést, műsorvezetést is. Évekig a City Rádió műsorvezetője volt, de fontos szereplője a Román Televízió magyar adásának is. 2012 óta szabadúszóként dolgozik. A szatmáriak imádják!

ROLE

ROLE


zenész A zenekar 25 éve járja változó felállásban, de változatlan hittel a saját útját, amely a progresszív és az etnorock közt vezet, és inkább ösvény, abból is a hepehupásabb. Nemcsak elszántság, hanem csökönyösség, nyakasság is kell ehhez. A Role 2012-ben talán eddigi legjobb évét zárja: a fennállásuk 25. évfordulóját ünneplő koncert mellett az Illés Lajos emlékkoncerten is ők voltak a “házi zenészek”.


SÁNTHA ATTILA

SÁNTHA ATTILA


író Az Erdélyi Magyar Írók Ligájának volt elnöke a transzközép elindítója, ideológusa és teoretikusa. Egyik leghíresebb munkája a 2004-ben megjelent Székely szótár, de a Kemál és Amál se volt semmi. A legújabb hírek szerint jelenleg arról a Csíki székely krónikáról ír tanulmányt, amely a székelységgel kapcsolatos eddigi történeti ismereteinket teljesen megcáfolja.

SELYMES TIBOR

SELYMES TIBOR


sportoló, edző Balánbányán született, Kézdivásárhelyen nőtt fel. 46-szoros román válogatott. Ott volt az 1994-es és 1998-as Vb-n és az 1996-os Eb-n. Játszott Brassóban, a Bukaresti Dinamóban, volt az Anderlecht, a Cercle Brugge, a Standard Liege, a Haladás, a DVSC és az AEL Limassol játékosa.


SENKÁLSZKY ENDRE

SENKÁLSZKY ENDRE


színész A Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagja 2010-ben, 96 évesen még aktív volt, és Európa legidősebb aktív színészének számított. Már 1957-ben megkapta a Román Népköztársaság érdemes művésze díjat. Karrierje során Bánk bánt, Ádámot (Az ember tragédiája) és Othellót is eljátszotta. Az Érdemes művész címet 2011-ben, a Színikritikusok életműdíját 2012-ben kapta meg.

SZÁSZCSÁVÁSI ZENEKAR

SZÁSZCSÁVÁSI ZENEKAR


zenész A hagyományos cigányzenekar tagjai 1967 óta játszanak rendszeresen együtt magyar, román és cigány dalokat. A világhírű jelző nem túlzás velük kapcsolatban: Szlovákiában, Szlovéniában, Németországban, Svájcban, Hollandiában, Belgiumban, az Egyesült Államokban és Japánban is koncerteztek már. A Washington Post dicsérte őket, portréfilm készült róluk, és hét lemezt adtak ki.


SZÉKELY CSABA

SZÉKELY CSABA


író A kortárs erdélyi drámairodalom legünnepeltebb alkotója, mostanában havi rendszerességgel jönnek a hírek, hogy újabb díjat nyert ő, vagy Bányavidék-trilógiájának valamelyik darabja. Már kétszer is díjazták a britek a Do You Like Banana, Comrades? (Ízlik a banán, elvtársak?) c. drámájáért, legutóbb pedig a Weöres Sándor drámapályázat fődíját nyerte el a Vitéz Mihály c. munkájával.  Novellákat is publikált.

SZENTEGYHÁZI FILHARMÓNIA

SZENTEGYHÁZI FILHARMÓNIA


zenész Az együttest Haáz Sándor tanár 1982-ben alakította meg, egyesítve Szentegyháza ma Mártonffi János nevét viselő általános iskolájának kórusát és az elsősorban fúvósokból és vonósokból álló zenekarát. Koncertjeiken mintegy száz kórustag és negyven zenekari tag lép fel székely népviseletben. Működésük első három évtizedében megközelítőleg nyolcszázszor léptek fel, körbeturnézták Európát, és három lemezük is megjelent.


SZILÁGYI N. SÁNDOR

SZILÁGYI N. SÁNDOR


kutató Kutatási területe az elméleti és magyar fonológia, a kognitív nyelvészet, a szociolingvisztika, illetve a nyelvi emberi jogok. 1990-től tanít a BBTE-n, 2005-től a Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék vezetője, a diákok egyik kedvenc tanára. A Mindentudás Egyetemén is tartott előadást, tanait az egész Kárpát-medencében oktatják.

SZOMSZÉDNÉNI PRODUKCIÓS IRODA

SZOMSZÉDNÉNI PRODUKCIÓS IRODA


humorista A társulatot 2001-ben hárman alapították, de mára ketten maradtak: Bálint Ferenc és Tóth Szabolcs. A Showder Klub állandó fellépői és a Dumaszínház tagjai, néha egy banknak dolgoznak. Nem nyertek humorfesztivált, de rendeztek néhányat, hogy legyen hol fellépni. Megkapták a Magyar Rádió humoroszkárját, a Bon Bon díjat, és a Thália Színházban is sikerrel mutatkoztak be kabaréjukkal. TSZ már könyvet is írt, Nem semmi címmel.


TAMÁS GÁSPÁR MIKLÓS

TAMÁS GÁSPÁR MIKLÓS


filozófus A leghíresebb erdélyi, most már magyarországi filozófus. 1978-ig újságíró volt, majd Magyarországra települt. Tanított az ELTE Bölcsészkarán, a Yale Egyetemen volt vendégprofesszor, angol és francia egyetemeken is tanított. Rendszeresen publikál a hvg.hu-n és az Élet és irodalomban, illetve a Holt Költők Társaságának is tagja.

TÁNCZOS VILMOS

TÁNCZOS VILMOS


kutató A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének tanára, kutatási területe a népi vallásosság  Erdélyben. Megkapta a Csángó Kultúráért-díjat, a BBTE Tudományos Kutatások Tanácsának díját és a Székelyföld-díjat is. Tanított már Szegeden, Budapesten, Miskolcon is. Emellett a Kriza János Néprajzi Társaság, az Erdélyi Múzeum-Egyesület, a Magyar Néprajzi Társaság levelező  és az MTA köztestületi tagja.


TIBERIUS QUARTETT

TIBERIUS QUARTETT


zenész A marosvásárhelyi vonósnégyes (Molnár Tibor, Lokodi Károly, Molnár József és Kozma Péter László) Ausztriában (2004) elnyerte az Erste Wiener Klassik Preist. A kvartett minden év novemberében megrendezi a Tiberius Hét Nemzetközi Kamarazene Fesztivált, amely egyedülálló Kelet-Európában. Repertoárjuk elsősorban Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert és Brahms műveiből áll.

TISZA KATA

TISZA KATA


író A marosvásárhelyi születésű írónő 2005-ben egy rablótámadást követően, a kórházban kezdte el írni első novelláskötetét, a Pesti kínálatot. 2006-ban jelent meg második kötete, a Reváns, amely hónapokig a magyarországi sikerlisták élén állt. Újságíróként, szerkesztő-műsorvezetőként is dolgozott. A wiki szerint most Thaiföldön él családjával.


TÓFALVI ÉVA

TÓFALVI ÉVA


sportoló A legeredményesebb romániai sílövő,  egyben az egyik legeredményesebb és legismertebb romániai magyar sportoló. Nyert már biatlon világkupa-futamot Hochfilzenben, az összetett világkupa végelszámolásánál pedig a 11. helyen zárt. 1995 óta aktív, és a 2002-es Salt Lake City-i és 2010-es vancouveri téli olimpián is ő volt Románia zászlóvivője.

TOMPA GÁBOR

TOMPA GÁBOR


rendező 1990 óta a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója és főrendezője. Igazgatása alatt a színház nemzetközi hírnévre tett szert, a kolozsvári társulatot a szaksajtó a legjobb magyar színtársulatként tartja számon. Több mint tíz országban rendezett, írt könyvet, és írtak már róla is könyvet, többet is. A Román Színházi Szövetség ötször választotta meg az év rendezőjének.


TONE TROOPERS

TONE TROOPERS


zenész Sepsiszentgyörgy pezsgő underground színteréből emelkedett ki a dj-kollektíva 2008-ban. Vagy fordítva: attól kezdett pezsegni az undergrond, hogy megjelentek olyan nevek, mint Beast, Grid, Photone és MC Slowmotion?

TÖRÖK-ILLYÉS ORSOLYA

TÖRÖK-ILLYÉS ORSOLYA


színész Az egyik legismertebb romániai magyar filmszínésznő, olyan filmekben játszott, mint a Hajdu Szabolcs rendezte Bibliothéque Pascal, Off Hollywood vagy Macerás ügyek. De volt egy kisebb szerepe az Adrian Sitaru rendezte és a Csíkszeredában forgatott Legjobb szándék c. filmben is. A szürreális mesebordélyban kizsigerelt anya történetéért 2010 legjobb magyar női alakítása díját is megkapta.


TULIT ZSOMBOR

TULIT ZSOMBOR


hegymászó Gyerekkorától kezdve foglalkozik hegymászással. Célja feljutni minden kontinens legmagasabb csúcsára: megmászta a McKinleyt Alaszkában, a Kilimandzsárót Afrikában, az Aconcaguat Dél-Amerikában és a Mont Vinsont az Antarktiszon. A Székelyek a magasban expedíció-sorozata szervezőjeként meg akarja mutatni: nem kell hegymászónak születni ahhoz, hogy valaki csúcsokat hódítson meg.

TÜNDÉR- GROUND

TÜNDÉR- GROUND


zenész Minden csapat magának teremti meg az eredetmítoszát, de a Tündérground esetében a hogyannál nagyobb jelentősége van annak, hogy egyáltalán találkoztak a gyökeresen eltérő zenei világokból érkező egyéniségek, akiknek köszönhetően létrejött ez az egyedi fúziós zene, amelynek körülírásával ugyan lehet próbálkozni, de teljesen fölösleges: úgyis csak az érti meg, aki hallotta már őket élőben játszani.


VÁTA LORÁND

VÁTA LORÁND


színész 2009. szeptemberétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja, korábban Sepsiszentgyörgyön játszott. Szerepelt már filmben (Elek Judit: Visszatérés) és reklámfilmben, és Jászai Mari-díjjal is kitüntették.

VISKY ANDRÁS

VISKY ANDRÁS


író Kolozsvár mellett már sok helyen (többek között a Yale Drámaiskolájában és a Kalifornia Egyetemen, Magyarországon és Japánban is) tanított, s egy csomó helyen játszották már drámáit (többek között Chicagóban, New Yorkban, a budapesti Nemzeti Színházban és Vígszínházban), a legtöbbet a Megöltem az anyámat és a Júliát.


VIZI IMRE

VIZI IMRE


zenész Indult már a magyarországi Csillag születikben és a Vocea Romanieiben is, ahol Marius Moga és Horia Brenciu is a saját csapatában szerette volna tudni, igaz, egyik tehetségkutatót sem sikerült megnyernie, de ott nem csupán a tehetség dönt. Többször indult a Médiabefutón, ahol a Titán zenekar tagjaként 2005-ben a Román Televízió különdíját is megkapták.