BÖJTE
CSABA

#1

BÖJTE CSABA


szerzetes A Dévai Szent Ferenc Alapítvány létrehozója 1087 lájkkal első helyről indult a Box Populi selejtezője után. Esetében nemcsak az ember, hanem az ügy is legalább annyira fontos - vagy talán még fontosabb, de végülis a kettő elválaszthatatlan. Olvasd el a Böjte Csabával készült interjúnkat!

A semmiből épített fel egy olyan hiánypótló szociális hálót és védőrendszert, amire a román állam így ebben a formában soha nem volt képes. Olyan gondolatai vannak, amelyek igazán életbentartóak, utat mutatóak és szíven simogatóak. Képes úgy látni az embert, akárkiről is legyen szó, mint csak nagyon kevesen. Tiszteletreméltó a transzcendenssel való kapcsolata. Mégis az első, ami eszembe jut róla az, hogy ő egy hiteles ember.

 

Akkor szerettem meg igazán, amikor még nem jelentek meg könyvei, nem idézték a gondolatait a facebookon, és nem is nagyon ismerte sok ember a nevét. Csak egy sima ferences szerzetes volt. De Déván már működött a gyerekotthon. Egy vele dolgozó, gyerekeket nevelő lány mesélte, hogy kirándulás szerveztek a gyerekeknek, városlátogatás volt a cél és állatkerti séta. A semmiből leszerveztek buszokat, és mindenki készen állt a nagy útra, amikor reggel észrevették, hogy szinte minden gyerek tetves lett. Kisebb pánikroham tört ki, mert minden gyereknek be kellett kenni a fejét az akkoriban használt nem túl kellemes illatú kencével, majd ezt lekötni. Persze a gyerekek nem szerettek volna tetűszerrel a fejükön emberek közé menni, szégyellték magukat, többen nem is akartak elindulni. És akkor Csaba bekente a saját fejét is, valahonnan elővarázsolt többtucatnyi úszósapkát, amit természetesen ő is feltett a fejére, úgy indultak el. Állítólag élmény volt az a kirándulás is, minden résztvevőnek.

Csirák Dalma, Erdély FM

KÁNYÁDI
SÁNDOR

#2

KÁNYÁDI SÁNDOR


költő "A ma élő erdélyi magyarság legértékesebb, legfigyelemreméltóbb személyisége" - vélekedik róla Böjte Csaba, és ez a vélemény sem nem meglepő, sem nem túlzó: Kányádi Sanyi bácsit könnyű szeretni, mert adott rá okot bőven 84 év alatt.

Szívem szerint minden utashoz odafutottam volna, és megráztam volna: Hé, ez itt a kökösi híd, érted, Kökösi Híd! Itt megyünk át rajta, a Feketeügy fölött ! És csendesen esteledik is... Nem tudtam betelni a felfedezéssel, pedig nyilván tudtam, hogy a ’48-as forradalom nem mese. Mire  leszálltunk, összeállt a teljes vers.

 

Az ám a költő! Tudom a versét, pedig azt hittem, hogy nem tudom!

 

Derengett nekem, hogy vannak élő költők is, nem csak olyanok, akiknek a neve mellett két évszám szerepel a tankönyvben,  aztán egyszer találkoztunk.

 

Az ám a költő! Autogramot osztogat!

 

 

Kolozsváron egyből tudtam, hogy az a sok ablakos épület csakis a telefonpalota lehet, s a kis park parkolójából próbáltam odaképzelni a táncosokat. A villamosmegálló járdaszigetére próbálta őket négyesével forogva bezsúfolni a tévúton járó fantáziám, amelyet megzavart a bedöcögő villamos. Narancssárga volt, pedig milyen széles vigyort csalt volna elő egy vörös...

 

Az ám a költő, a Monostorig döcögve dúdolom, mert megzenésítették.

 

Így a végére kétségbeesetten keresek egy ütős mondatot, amely velősen fogalmazná meg, hogy mekkora arc Kányádi. Persze, nem vállalkozok egy ilyen mondatra, mert ilyen mondat nincs is! Kányádi nagyobb arc annál, minthogy belezsúfoljam egyetlen mondatba.

Szilágyi Szabolcs, Kolozsvári rádió